Model: HMFDCP28200
Size: 8″ (inch) / 200 mm
Material: Cr-V (chrome-vanadium) steel
Surface finish: Teflon coating
Functions: Cutting, crimping, tightening, twisting, stripping, pulling
Weight: 0.3 kg.
INGCO 6-in-1 Multi-function Diagonal Pliers 8″ – HMFDCP28200
₨ 2,699 ₨ 3,150
-14 OFF You Save Rs. 451
Close
Price Summary
- ₨ 3,150
- 14%
- Overall you save ₨ 451 (14%) on this product
In Stock
📱 WhatsApp
SKU: HMFDCP28200
Categories: Electrician Tools, Hand Tools, Nose Pliers, Pliers, Pliers & Files, Pliers & Tester
Tag: Tool Shop
Brand: Ingco
Description
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
Stainless Steel Putty Knife Scrapper Trowel 2 inch – 50mm
Highlights:
- Durable
- High Quality
- Stainless Steel
6% OFF
Ingco 46pcs Socket Ratchet Set 1/4inch Industrial HKTS14462
Highlights:
- Material: CR-V (50BV30), heat treated
- Brand ingco
- High Quality
- Crv Material
16% OFF
INGCO 8 Pcs Double Open End Spanner Set – INDUSTRIAL – HKSPA2088
- Drop forged steel
- Double open end
- Fine polished finish
- Includes sizes: 6×7, 8×9,10×11,12×13,14×15, 6×17, 18×19, 20x22mm
16% OFF
INGCO Original Bench Vise 360 Degree with Anvil 60mm HBV082 *ToolShop*
5 ★
5 ★
1 Rating
1
4 ★
3 ★
2 ★
1 ★
- INGCO Original Bench Vise with Anvil 60mm HBV082 *Tool Shop*
- Swivel base size: 60mm
- Weight: 1.7kg
30% OFF
Ingco High Quality Spring Clamp 4 Inch HQSC0204
- Size:4″
- Length:110mm
- Clamping force: 12KGS
- Black clip body
20% OFF
Emtop Heavy Duty 3 Way Staple with 600 pins – ESGU1001
- Product Type Staple
- Length 4-14mm
- Adjustable driving force
- Packed by double blister
- Quick Jam Release
13% OFF
INGCO Original Revolving Leather Hole Punch 220mm, 9 Inches HLHP028
- Durable
- Easy to Use
- Auto-release.
- Includes punches – diameter 2.5, 3.0, 3.5, 4.0, 4.5, 5mm
7% OFF
Tolsen Original Metal Sheet Cutter Aviation Snips 250mm, 10 Right/Left/Straight
- Size 10 Inch
- 3 Type Available: Right/Left/Straight
20% OFF
Tolsen 3 Pcs Pliers Set Combination Combination/Long Nose/Diagonal Cutter 10400
- Made of forged steel
- Nickel plated finish
- Two tone soft plastic grips
13% OFF
TOTAL Original Lithium-Ion Cordless Screwdriver 4V With 11 pcs Bits – TSDLI0402
- Voltage:4V
- Hex Shank:1/4″
- No-load speed:180/min
- Max.torque:4N.m
- Integrated work light
8% OFF
Tolsen Industrial Foldable Platform Hand Truck 150kg (730x470x830 mm) 4 TPR Wheels -62605
1 Rating
4 ★
3 ★
2 ★
- CERTIFIED ORIGINAL TOLSEN BRAND
- TUV/GS approved
- Load capacity: max. 150 kgs
- Platform size: 735X480 mm
14% OFF
Ingco Industrial 10 Pcs Magnetic Screwdriver Set – CrV – HKSD1028
- Affordable
- Suits for any repairing work
- Magnetic
14% OFF
INGCO Long Arm Allen Wrench Hex Key 9 Pcs Set – 1.5-10mm HHK11091
- ►9pcs hex key set
- ►Material:Cr-V
- ►Size:1.5, 2, 2.5, 3.0, 4.0, 5.0, 6.0, 8.0, 10.0MM
- ►Long arm
- ►Heat treatment and chrome plate
30% OFF
Ingco Folding Multi-Function Knife 10 Function HMFK8108
- Multi-function Knife
- With 10 Function
- Stainless Steel material
- Very High Quality
- Comfortable Rubber Grip
14% OFF